Tygelsjö IK logo
TYGELSJÖ IK
Glädje & Gemenskap - för en aktiv by

Ledarträff HT 2023
2023-10-24 22:16
Tillträdande föreningskonsulent Bengt Sandberg och Tygelsjö IKs kassör Karin Thunström

Måndagen den 16 oktober träffades vi i Tygelsjö Församlingshem för höstens ledarträff.

 

Och här kommer en kort summering:

Vi hade glädjen att presentera vår nya föreningskonsulent som heter Bengt. Bengt kommer att börja hos oss under november månad och honom kommer ni att möta i hallen, på forbollsplanen men också i vår nya klubblokal - f.d. Solrosblommans lokal - som vi hyr från 1 nov. 

Vad det innebär att vara ideell ledare var annars huvudtema för kvällen. "Utan ideella ledare stannar idrotten i Sverige".

Vi har vår värdegrund, som baseras på de riktlinjer Riksidrottsförbundet ger oss. 

Att vara ledare i Tygelsjö IK innebär:

  • Att du leder enligt RF:s värdegrunds fyra principer
  • Att du har koll på Tygelsjö IKs värdegrund
  • Att du verkar för att alla i ditt lag ska känna sig trygg, inkluderad och välkommen
  • Att du inte missbrukar förtroendet du fått att faktiskt vara ledare – försök alltid att vara ditt bästa – men vi är också människor :-)

Vi pratade också om vikten av att få barn att känna sig trygg i idrottsmiljön - och vi från styrelsen vill uppmana er att ta del av Riksidrottsförbundets tillgängliga material via länkarna längre ner i mailet. Och om värdegrunden bryts finns det hjälp att få - prata först med oss i styrelsen och om det av olika anledningar inte går kan du vända dig till vår lokala SISU-representant.

https://www.rf.se/download/18.5424ab70183abb853551a69/1665068717092/Skapa%20trygga%20idrottsmiljöer.pdf
https://barnensspelregler.se
https://utbildning.sisuforlag.se/rfsisu/idrottens-webbar/trygg-och-inkluderande-idrott/lar-dig-om-trygghet-och-inkludering/makt-tystnads-och-samtalskultur/

Stöd DIN Förening
Tygelsjö IK Föreningskläder
Partners